XIX Festiwal Ensemble
11-18.09.2022 r.
Dom Pracy Twórczej – Pałac w Radziejowicach

Koncerty muzyki klasycznej
Improwizacje jazzowe
Pokaz teatralny

Artyści


Muzycy

Aktorzy

Fotografka

Projektant

Uczestnicy

Tomoko Akasaka

Od 2016 roku wchodzi w skład Amaryllis Quartet. Jest wykładowcą Musikhochschule Münster. Studiowała u Nobuko Imai, z którą współpracowała również jako adiunkt w konserwatorium w Genewie. Ponadto pracowała jako profesor gościnny w Konserwatorium Muzycznym w Neuchâtel. Laureatka III Nagrody w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium.  

Występowała jako solistka i kameralistka na całym świecie. Jako solistka grała z Orchestre des Bayerischen Rundfunks, Münchener Kammerorchester, Orchestre de Chamber de Genève, Filarmonica Banatul Timişoara, Wenezuelską Orkiestrą Symfoniczną, Kremerata Baltica i Japońską Orkiestrą Kameralną. Była zapraszana na najważniejsze festiwale świata, występując z takimi artystami, jak Mścisław Rostropowicz, Daniel Hope, Gidon Kremer, Heinz Holliger czy Menahem Pressler.

Sebastian Aleksandrowicz

Od 1996 roku solista orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Były oboista zespołu Gruppo di Tempera. Jest muzykiem Amadeus Wind Ensemble – zespołu skupiającego muzyków z Polski i London Symphony Orchestra. Od 2019 jest dyrektorem artystycznym Warsaw Winds Plus Festival. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W latach 2007-2014 roku pierwszy oboista Filharmonii Wrocławskiej. Był także pierwszym oboistą Polskiej Orkiestry Radiowej (2001-2003) oraz Filharmonii Narodowej (2005-2007). Jako solista i kameralista współpracował z takimi orkiestrami i zespołami, jak: Opus Ensemble Seoul, Philharmonie der Nationen Hamburg, Morphing Chamber Orchestra Vienna, New Art Ensemble, Tokyo Solisten, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, NFM Filharmonia Wrocławska, NFM Leopoldinum Chamber Orchestra, Sinfonia Iuventus, Royal String Quartet, Lutosławski Quartet, Hilliard Ensemble. Występował w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Rosji, Korei Południowej, Japonii i Meksyku.

Mateusz Dębski

Kompozytor i pianista. Ukończył studia kompozytorskie w klasie prof. Marcina Błażewicza w Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytecie Muzycznym) im. F. Chopina w Warszawie. W 2014 roku podczas Festiwalu Transatlantyk zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie natychmiastowej kompozycji i improwizacji do filmu – Transatlantyk Instant Composition Contest – otrzymując tytuł Transatlantyk Instant Composer 2014. Pisze przede wszystkim muzykę teatralną, ale także utwory symfoniczne, kameralne, chóralne i piosenki. Jest laureatem kilku konkursów kompozytorskich: za „Crux fidelis na chór mieszany a cappella” otrzymał I nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Chóralną Pieśń Pasyjną w Bydgoszczy, natomiast za pieśń do słów Tadeusza Różewicza „Jak dobrze” na baryton, altówkę i fortepian przyznano mu II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Gliwicach. Jako kompozytor i pianista współpracuje z warszawskimi teatrami, między innymi z Narodowym, Ateneum, Dramatycznym, Współczesnym, Polskim, Studio, Collegium Nobilium i Bajem, a także m.in. z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Śląskim w Katowicach czy Teatrem im. L. Solskiego w Tarnowie. Od 2011 roku jest wykładowcą na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

W 2021 roku skomponował muzykę do spektaklu dyplomowego „Prawiek i inne czasy” wg prozy Olgi Tokarczuk w reżyserii Anny Sroki-Hryń.

José Gallardo

Jeden z najwybitniejszych pianistów kameralnych świata. Od 2008 roku uczy w Leopold Mozart Centre Uniwersytetu w Augsburgu. W 2013 roku został dyrektorem artystycznym festiwalu muzyki kameralnej Bürgenstock Festival w Lucernie.  

Studia rozpoczął w Konserwatorium w Buenos Aires, następnie studiował pod kierunkiem prof. Poldi Mildner na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu w Moguncji, gdzie otrzymał dyplom.  

Zdobył wiele nagród krajowych i międzynarodowych, co zaowocowało zaproszeniami na tournée i najważniejsze festiwale. W latach 1998–2008 był wykładowcą Wydziału Muzycznego Uniwersytetu w Moguncji. 

Jako pianista jest współtwórcą dwóch solowych albumów Janusza Wawrowskiego: „Aurora” (2013) i „Hidden Violin” (2018).  

Alexander Gebert

Od 2010 roku jest profesorem i prorektorem Hochschule für Musik Detmold. Studiował w Helsinkach, Warszawie, Paryżu i Stuttgarcie. W 1997 roku zajął II miejsce w Konkursie im. W. Lutosławskiego w Warszawie, a w 2000 roku zdobył III nagrodę w Konkursie im. A. Janigra w Zagrzebiu, II nagrodę oraz nagrodę publiczności w Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Genewie oraz I nagrodę w Konkursie im. V. Bucchiego w Rzymie.

Występował zarówno jako solista, jak i kameralista na wielu prestiżowych festiwalach, m.in. Kuhmon Kamarimusiikki, Oleg-Kagan-Musikfest, Festival de Deauville, Ravinia Festival, Kammermusikfest Lockenhaus, West Cork Music oraz na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie.

Jakub Jakowicz

Czołowy polski solista i kameralista. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jako solista współpracował z takimi orkiestrami, jak Filharmonia Monachijska, Filharmonia Czeska w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonia Drezdeńska, Orchestra de la Suisse Romanse w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, NOSPR, Filharmonia Narodowa i Sinfonia Varsovia. Zwycięzca wielu konkursów międzynarodowych m.in. w Lublinie, Wattrelos, Takasaki, Bratysławie, a także laureat nagrody Fundacji Polsko-Japońskiej dla najlepiej zapowiadającego się skrzypka polskiego młodej generacji (2002). Jest laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2003. W latach 2009–2014 był pierwszym skrzypkiem Lutosławski Quartet. Od 2006 jest związany z Zehetmair Quartet, z którym otrzymał prestiżową nagrodę Diapason d’Or de l’Année za najlepsze nagranie. Od 2004 jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie.  

Paavali Jumppanen

Pianista – wirtuoz, solista i kameralista. Wielokrotnie występował w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji i Australii, gdzie współpracował ze światowej sławy kompozytorami, takimi jak Boulez, Murail, Dutilleux czy Penderecki, a także z wieloma fińskimi artystami. Ostatnimi czasy poświęcił się wykonywaniu kompletnych cykli sonat fortepianowych Beethovena i Mozarta. Paavali Jumppanen studiował w Sibelius Academy w Helsinkach, a następnie współpracował z Krystianem Zimmermanem w Basel Music Academy w Szwajcarii, gdzie studiował w klasie organów, fortepianu i klawikordu. Dla Deutsche Grammophon nagrał, uchodzące za najlepsze na rynku muzycznym, wszystkie dzieła Pierre’a Bouleza oraz kompletny cykl sonat fortepianowych Beethovena, wydany przez Ondine. Jumppanen spędził sezon 2011/2012 jako profesor wizytujący na Uniwersytecie Harvarda.  

Szymon Krzeszowiec

Jest cenionym skrzypkiem, solistą i kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Conservatorium van Amsterdam. Jest laureatem konkursów skrzypcowych w Poznaniu, Warszawie i Brescii oraz zdobywcą pierwszych nagród na konkursach muzyki kameralnej w Kopenhadze i Sondershausen. Jako solista występował z czołowymi polskimi orkiestrami, takimi jak NOSPR, Sinfonia Varsovia oraz większością̨ filharmonicznych orkiestr w kraju. Od 2001 roku jest prymariuszem Kwartetu Śląskiego, z którym regularnie koncertuje na całym świecie. Zespół jest laureatem wielu nagród, w tym prestiżowej Gramophone Award za nagranie kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz (2017), siedmiu Fryderyków, a także Koryfeusza Muzyki Polskiej (2019) i Złotego Medalu „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”.  Szymon Krzeszowiec kieruje Katedrą Instrumentów Smyczkowych oraz prowadzi klasę̨ skrzypiec w macierzystej uczelni. Sprawuje artystyczną pieczę nad Zakopiańską Akademią Sztuki oraz Międzynarodowym Festiwalem Skrzypcowym w Katowicach.

Marcin Markowicz

Od 2005 dyrektor artystyczny Festiwalu Ensemble. Założyciel i drugi skrzypek Lutosławski Quartet oraz koncertmistrz Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. W latach 2007–2019 koncertmistrz NFM Filharmonii Wrocławskiej. Wchodzi w skład Jazzbandu Młynarski-Masecki. Jest również wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz Zakopiańskiej Akademii Sztuki.

Studiował w Lubece, Warszawie oraz w Bostonie. Jako solista współpracował z m.in. NFM Filharmonią Wrocławską, NOSPR-em w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Filharmonią Gdańską oraz z Sinfonią Iuventus i Orkiestrą Kameralną Amadeus.
Jako solista i kameralista był uczestnikiem festiwali w wielu krajach Europy, obu Ameryk, Afryki i Azji. Jest również kompozytorem. Jego utwory były wykonywane na całym świecie przez takich wykonawców, jak Patricia Kopatchinskaja, Sol Gabetta, Agata Szymczewska, Jakub Jakowicz, Kwartet Śląski, Lutosławski Quartet i Szymanowski Quartet.

Nagrywa dla Naxos, CD Accord, DUX, NFM, Odradek oraz dla Polskiego Radia.

Marcin Masecki

Pianista, kompozytor, dyrygent, aktywista. Jest liderem lub członkiem wielu zróżnicowanych projektów. Jego znakiem rozpoznawczym jest wirtuozowska fuzja stylistycznie odmiennych gatunków oraz przekraczanie granic między tzw. sztuką wysoką a rozrywkową. Studiował jazz w Berklee College of Music w Bostonie. Jest zdobywcą złotego medalu w Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Moskwie.  

Nagrywał m.in. z Tomaszem Stańką, Michałem Urbaniakiem i Andrzejem Jagodzińskim. Wraz z Janem Młynarskim tworzy Jazzband Młynarski-Masecki. Występuje często również w duecie z perkusistą Jerzym Rogiewiczem, wykonując ragtime’y z drugiej dekady XX wieku.  

Masecki od paru lat aktywnie współtworzy letni program Placu Defilad, kulturalnego podwórka Warszawy przy Teatrze Studio. Wraz z Marcinem Markowiczem prowadził serię „Urodziny Kompozytorów” w warszawskim Teatrze Studio.  

Maciej Młodawski

Koncertmistrz wiolonczel NFM Filharmonii Wrocławskiej i członek Lutosławski Quartet. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Tomasza Strahla i prof. Andrzeja Bauera (dyplom z wyróżnieniem). Studiował również gościnnie w Hochschule für Musik Augsburg pod kierunkiem Juliusa Bergera i Sebastiana Hessa.

Jest laureatem Konkursu Wiolonczelowego im. D. Danczowskiego w Poznaniu oraz Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi. Jako solista występował z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej, m.in. inaugurując sezon 2008/2009 pod batutą Jacka Kaspszyka, był także jednym z dwóch solistów (obok Garricka Ohlssona) na trzytygodniowym tournée orkiestry po Stanach Zjednoczonych. Dokonał również polskiego prawykonania utworu Ståle Kleiberga Dopo na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową.

Koncertuje w Polsce i za granicą jako członek Lutosławski Quartet, a także w duecie z pianistką Agnieszką Przemyk-Bryłą. Jako solista i kameralista brał udział m.in. w festiwalach Wratislavia Cantans, Ensemble, Muzyka na szczytach, Łańcuch, Forum Lutosławskiego, Hong Kong Arts Festival czy Klara Festival w Brukseli.

Oskar Hamerski

Aktor Teatru Narodowego w Warszawie. Absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (1999).  

W latach 1999–2003 aktor Teatru Nowego w Łodzi, gdzie grał główne role w spektaklach m.in. Mikołaja Grabowskiego, Pawła Miśkiewicza, Łukasza Kosa, w tym tytułową rolę w „Hamlecie” Shakespeare’a – ostatnim przedstawieniu Kazimierza Dejmka.

Zafascynowany ideą improwizacji teatralnej i teatru instrumentalnego (Bogusław Schaeffer, MW2). W 2011 roku uczestniczył w warsztatach improwizacji z Keithem Johnstonem w Danii. Od tamtej pory stał się propagatorem i orędownikiem sztuki impro. Autor książki „Improwizacja teatralna wg K. Johnstone’a” i redaktor książki „IMPRO: spontaniczne kreowanie świata” K. Johnstone’a. Asystent Franka Totino w trakcie warsztatów w krakowskiej PWST. Wprowadził impro do Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie prowadził zajęcia na wydziale reżyserii i aktorstwa dramatycznego. Obecnie prowadzi zajęcia w AT w Warszawie oraz w Instytucie Sztuki PAN.

Zbigniew Zamachowski

Aktor filmowy i teatralny. Absolwent łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (1985). Wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktor warszawskich teatrów: Narodowego, Studio, Sceny Prezentacje, Rampy, Dramatycznego, Ateneum, Syreny, na Woli, Polonii, Romy. Współpracował również z łódzkim Teatrem Studyjnym’83 i krakowskim Teatrem KTO.

Uhonorowany indywidualnymi nagrodami teatralnymi: na 3. Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi; Nagrodą im. S. Wyspiańskiego I stopnia za osiągnięcia aktorskie w teatrze, filmie i na estradzie; Nagrodą im. A. Zelwerowicza; Metronomem; nagrodą „Sztandaru Młodych”; Nagrodą im. prof. A. Bardiniego na 18. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu; wyróżnieniem na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie.

Wyróżniony Złotą Odznaką w plebiscycie „Złota piątka” „TeleRzeczpospolitej” (1995) i Złotym Laurem „Przekroju” (1995).

Laureat nagród filmowych: na Festiwalu „Młode Kino Polskie” w Gdańsku; Nagrody im. Z. Cybulskiego; nagród za pierwszoplanowe role męskie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; dwukrotny zdobywca Orła – Polskiej Nagrody Filmowej; wyróżniony nagrodą za całokształt twórczości na 9. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy; trzykrotny zdobywca Wiktora; dwukrotny zdobywca „Złotej Kaczki”, nagrody miesięcznika „Film”.

Uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi (2005), Srebrnym Medalem „Gloria Artis” (2015) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).

Eva Maria Richter

Po maturze rozpoczęła naukę gry na fortepianie, ale potem postanowiła połączyć studia muzyczne i medialne. W tym okresie intensywnie pracowała z fotografią i studiami nad obrazem. Dziś Eva Maria Richter pracuje wyłącznie jako fotograf, łącząc swoją pasję do obu dziedzin – muzyki i fotografii. Fotografia artystyczna jest głównym przedmiotem jej pracy fotograficznej. Uwiecznia głównie muzyków klasycznych w formie portretów, które są równie wrażliwe, jak i ekspresyjne, ale także na scenie i podczas prób. W Niemczech Eva Maria Richter regularnie fotografuje koncerty, festiwale i kursy mistrzowskie. Oprócz muzyki klasycznej, jej szczególną miłością jest fotografia architektury. 

Jakub de Barbaro

Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Niezależny projektant, współzałożyciel Spółdzielni Goldex Poldex, były wykładowca Raffles Design Institute w Szanghaju oraz współtwórca Szalonej Galerii. Specjalizuje się w projektowaniu publikacji i identyfikacji dla artystycznych i kulturalnych wydarzeń oraz instytucji. Interesuje się estetyką protestu, projektowaniem spekulatywnym i zastosowaniem sieci neuronowych. Zdobywca niewielu nagród. Mieszka i pracuje w Warszawie. Do grona jego klientów należą m.in. Sternberg Press (Berlin), Mousse Publishing (Mediolan), Verlag für moderne Kunst (Wiedeń), Éditions Dilecta (Paryż), Kunstmuseum Luzern (Lucerna), Firmenich (Genewa), Arnolfini (Bristol), The Elizabeth Foundation for the Arts (Nowy Jork).

Warsztaty Interpretacji Muzyki Kameralnej
Fortepian
Michał Dziewior, Izabela Wilga

Skrzypce
Olivia Bujnowicz, Marta Dettlaff, Alicja Pustuła, Wojciech Sojka, Julia Stompór, Sławomira Wilga

Altówka
Wiktoria Dettlaff, Zuzanna Mańka, Tomasz Rosiński

Wiolonczela
Wojciech Bafeltowski, Michał Bień, Urszula Markowska, Filip Sporniak

Warsztaty Aktorskie
Monika Daukszo, Katarzyna Anna Dominiak, Karina Maria Giemza, Anna Grochowska

Warsztaty Jazzowe
Dimitrios Hartwich-Vrazas (saksofon), Jakub Jugo (perkusja), Mateusz Sobiechowski (fortepian)

Stand
Skip to content